kilka słów do klawiatury?
[powrót na stronę główną]

 

Komentarze:
15.02.2005, 11:45 :: 84.10.83.147

Chirurg

Według mnie to dobry pomysl... przedwojenne zdjecia robia niesamowite wrazenie... byla tu co prawda jeszcze cerkiew ale bez niej tez moze byc ciekawie....plac by na tym zyskal.
04.02.2005, 19:03 :: 82.210.153.143

Fociarz warszaw

Może i Saski zostanie odbudowany, ale czy jest sens? No chyba że z polotem, nie chcę nowego zabytku w nowoczenym wykonaniu, takiego sterylnego.

ślad po pałacu

Grób Nieznanego Żołnierza dla turysty może nie mieć w sobie nic niezwykłego. Trzy arkady, znicz, warta. Stoi przy Ogrodzie Saskim, bo tak zbudowano.


Ale właśnie tak nie zbudowano. Arkady są pozostałością po Pałacu Saskim, który przez Niemców został zamieniony w kupę gruzu. Cały Ogród dla naszego pokolenia wygląda całkiem normalnie, bo taki już widok zastaliśmy. Dla starszych mieszkańców jest on jak okaleczony, zarówno bez Pałacu Saskiego jak i Pałacu Bruhla, którego dziś już też nie ma. Był też w końcu w Ogrodzie drewniany teatr letni, ale spłonął już w 1939.


Do niedawna dyskutowano o odbudowie obu pałaców. Niestety, Grób Nieznanego Żołnierza stał się niecały miesiąc temu własnością państwową (bo uroczystości, bo obchody), co ewentualną odbudowę znacznie by utrudniło. Budować z dziurą w środku? Też bez sensu. Ale są i głosy, żeby zostawić tak jak jest - niech stoi, kłuje w oczy i przypomina. Stoi jakby wyrwane z kontekstu już 60 lat. Może kiedyś...?
link ukryty